021-88522701

کارشناسی خودروهای آفرودی چگونه انجام می‌شود؟

کارشناسی خودروهای آفرودی چگونه انجام می‌شود؟

زمانی که عبارت "آفرود" را می‌شنویم، ناخودآگاه خودروهای شاسی بلند قدرتمندی همچون نیسان رونیز، نیسان پاترول، پاژن، تویوتا لندکروز، تویوتا پرادو و... به ذهن ما خطور می‌کند. این خودروها در واقع وسایل نقلیه‌ای هستند که به شما این اجازه را می‌دهند در مسیرهای خارج از جاده به رانندگی بپردازید. در چند سال اخیر به دلیل توسعه تیم‌های گردشگری در سراسر ایران، بسیاری از مسیرهای آفرودی کشف شده و مورد توجه عاشقان این خودروها قرار گرفته است؛ اما شاید همانطور که احتمالا شما هم بدانید، مسیرهای آفرودی می‌توانند به خودروها آسیب‌های جدی وارد کنند. از همین همیشه پیشنهاد شده است که افرادی که قصد خرید خودروهای آفرودی را دارند، حتما با بهره‌گیری از کارشناسان متخصص و حرفه‌ای، تمام زیر و بم خودرو مد نظر خودشان را مورد بررسی و آنالیز قرار دهند.

قسمت زیربندی و تعلیق

به دلیل وجود ناهموارهای مختلف در مسیرهای آفرودی، امکان بروز مشکلات مختلف برای زیربندی خودروهای آفرودی وجود دارد. یکی از بخش‌هایی مهم خودروهای آفرودی که در مسیرهای ناهموار دچار آسیب‌های شدید می‌شود، قسمت زیرین این اتومبیل‌ها است. در تورهای آفرودی احتمال برخورد سنگ، سنگ‌ریزه و دیگر اجسام سخت به زیر خودرو وجود دارد؛ همچنین ورود آب به سیستم‌های برقی اتومبیل از قسمت زیربندی آن وجود دارد که کارشناس خودرو الوچک تمام این موارد را با دقت مورد بررسی قرار می‌دهد. زمانی که می‌خواهید یک خودروی آفرودی خریداری کنید، بدون شک آثار خراش‌های سطحی، عمیق و همچنین فرو رفتگی‌های مختلفی در بخش زیربندی خودرو مشاهده خواهید کرد؛ باید این موضوع را بدانید که این المان‌ها در اتومبیل‌های آفرودی طبیعی است اما باید حتما مورد بررسی قرار بگیرند، زیرا آسیب‌هایی که سبب شده‌اند زیربندی جوشکاری یا تعمیر شود، قطعا جزء ضعف‌های بسیار مهم سیستم تعلیق به حساب می‌آیند.

نیسان رونیز

سیستم‌های فنی

مسیرهای خارج از جاده که به آن‌ها مسیرهای آفرودی می‌گویند، مناسب هر خودرویی با هر توانی نیستند و بدون شک اتومبیل‌های آفرودی برای حرکت در این مسیرها باید بتوانند نیروی قابل توجهی را به چرخ‌های خود منتقل کنند. به همین دلیل اگر شما هم قصد خرید این خودروها را دارید، باید حتما از سلامت تمام بخش‌های سیستم‌های فنی خودرو اطمینان حاصل بفرمایید، زیرا هیچ کدام از ما دوست ندارد، خودرو آفرودی اون پشت یک سخره کوچک بماند و توان بالا آمدن نداشته باشد. برای اینکه قدرت موتور خودروهای آفرودی بیشتر شود و بتوانند در زمان فشار گشتاور بیشتری تولید کنند، بسیاری از صاحبان این خودروها اقدام به ریمپ و کوتاه کردن زمان کات آف خودرو می‌کنند. این امر می‌تواند بر توان موتور خودرو تاثیر مثبت بگذارد، اما قطعا آسیب‌های احتمالی بسیاری هم دارد. به همین دلیل اگر خودرو آفرودی مد نظر شما ریمپ شده است، حتما با بهره‌گیری از دستگاه‌های دیاگ تخصصی و کارشناسان با تجربه اقدام به بررسی سیستم‌های فنی خودرو کنید.

نیسان پاترول

تجهیزات خاص آفرودی

برای هر سفر باید تجهیزات و وسایل مخصوص آن را به همراه داشته باشیم، برای رانندگی در مسیرهای آفرودی دور از شهر هم خودرو شما باید به تجهیزات مخصوصی مجهز شده باشند که البته قیمت پایینی هم ندارند. از همین رو یکی از وظایف کارشناس خودروهای آفرود، بررسی سلامت و اصالت آپشن‌ها و تجهیزات مخصوص این خودروها است تا در زمان رانندگی در مسیرهای آفرودی، سرنشینان خودرو دچار مشکل نشوند. 

کارشناسی کنید؛ مطمئن بخرید.

نظرات
 
 
Captcha  
مجتبی
0
4
یه نکته خیلی مهم و جا انداختید اونم برسی انحراف شاسی خودروهای آفرودیه چون با این خودروها پرش هم میکنن بایستی خطوط بین دربها بررسی بشه که شاسی انحراف به سمت بالا داره یا نه اصطلاحا شاسی به شمت بالا پرانتزی میشه