021-88522701

حداکثر زمان تعویض اقلام مصرفی خودرو

حداکثر زمان تعویض اقلام مصرفی خودرو

هزینه نگهداری از خودرو‌های داخلی در سال می‌تواند از پنج میلیون تومان فراتر برود. مثلا راننده رانا بابت سرویس خودرو، تعویض لنت، دیسک و صفحه، لاستیک و ... دقیقا همین رقم را پرداخت می‌کند، اما یک راننده خسیس می‌تواند خرج ماشینش را تا جایی که امکان دارد، پایین بیاورد.

مکانیک‌ها توصیه می‌کنند لنت ترمز جلو را بعد از ۲۰ هزار کیلومتر تعویض کنیم، اما این کار را می‌شود بعد از ۳۰ هزارکیلومتر انجام داد. یا تعویض تسمه تایم که باید بعد ۶۰ هزار کیلومتر صورت بگیرد، اما با درنظر گرفتن یک سری ملاحضات امکان عقب انداختن آن تا ۸۰ هزار کیلومتر وجود دارد.

حداکثر زمان تعویض روغن و فیلتر

سرویس خودرو اصطلاحا به تعویض روغن موتور، روغن ترمز و فیلتر‌ها مربوط می‌شود. توصیه مکانیک‌ها تعویض روغن موتور بعد هر پنج هزارکیلومتر است، اما این کار را می‌شود پس از هر ۱۰ هزارکیلومتر هم انجام داد. یا تعویض روغن ترمز که روی عملکرد تمام اجزای ترمز خودرو تاثیر می‌گذارد و مراقبت نکردن از آن عمل کم کردن سرعت و توقف اتومبیل را با مشکل روبرو می‌کند. گفته می‌شود هر سال تعویض روغن باید انجام شود، اما تا دوسال هم امکان عقب انداختن تعویض روغن وجود دارد.

زمان تعویض فیلتر روغن و فیلتر بنزین هم به ازای هر ۱۰ هزار کیلومتر است و نهایتا این‌ها را می‌شود تا ۲۰ هزار کیلومتر هم دست نگه داشت. فیلتر هوا خودرو‌های باید همزمان با سرویس خودرو تعویض شود. پس می‌شود حداکثر مهلت تعویض فیلتر هوا را همان ۱۰ هزارکیلومتر ملاک قرار بدهیم. همچنین تعویض روغن گیربکس هم می‌تواند تا طی شدن ۱۰۰ هزارکیلومتر به تعویق بیفتد، اما هر سال باید وضعیت آن چک شود.

اقلام مصرفی حداکثر زمان تعویض
روغن موتور ۱۰ هزارکیلومتر
روغن ترمز دو سال
فیلتر روغن ۲۰ هزار کیلومتر
فیلتر بنزین ۲۰ هزار کیلومتر
فیلتر هوا ۱۰ هزارکیلومتر
روغن گیربکس ۱۰۰ هزارکیلومتر

حداکثر زمان تعویض لنت ترمز و دیسک و صفحه

لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی خودرو محسوب می‌شود و همزمان با کم شدن ضخامت قطعه فلزی در آن ترمز‌ها به خوبی کار نمی‌کنند. کاهش کیفیت ترمز، لرزش پدال ترمز، صدای سوت و ... می‌توانند نشانه‌های زمان مناسب برای تعویض لنت ترمز باشند و به طور کلی گفته می‌شود زمان تعویض استاندارد لنت ترمز جلو دست کم ۲۰ هزارکیلومتر است.

حالا اگر خیلی خسیس باشید، تا ۳۰ هزارکیلومتر امکان تعویض این قطعه وجود دارد. لنت ترمز عقب هم که طبق توصیه مکانیک‌ها هر ۷۰ هزارکیلومتر باید تعویض شود قابلیت کار کردن تا ۱۰۰ هزارکیلومتر را دارد.

دیسک و صفحه کار تعویض دنده و به حرکت درآوردن خودرو را انجام می‌دهد. بعد از مدتی و به خاطر کارکرد کلاچ ساییده می‌شود و باید آن را تعویض کرد. اگر طبق حرف مکانیک‌ها بهترین زمان تعویض دیسک و صفحه را ۶۰ هزارکیلومتر درنظر بگیریم، تا ۸۰ هزارتا هم قابلیت کارکشیدن از این قطعه وجود دارد.

اقلام مصرفی حداکثر زمان تعویض
لنت ترمز جلو ۳۰ هزار کیلومتر
لنت ترمز عقب ۱۰۰ هزار کیلومتر
دیسک و صفحه ۸۰ هزار کیلومتر


راهنمای تعویض لاستیک و دیگر اقلام مصرفی خودرو


لاستیک، شمع موتور، تسمه تایم و ضدیخ بخشی از خرج‌های جدانشدنی برای یک راننده هستند. زمان تعویض لاستیک خودرو در صورت سوراخ نشدن و ... ۷۰ هزارکیلومتر است و برخی از راننده‌ها این کار را تا ۱۰۰ هزارکیلومتر عقب می‌اندازند.

تسمه تایم در صورت پاره شدن در برخی از خودرو‌ها باعث کج شدن سوپاپ‌ها می‌شود و توصیه مکانیک‌ها تعویض آن بعد از هر ۶۰ هزارکیلومتر است. اگر شخصی خسیس باشد، می‌تواند با رسیدن کیلومترشمار به عدد ۱۰۰ هزار اقدام به تعویض تسمه تایم کند.

شمع موتور عمل احتراق و رساندن برق را انجام می‌دهد و بعد از هر ۵۰ هزارکیلومتر باید تعویض شود. کیفیت شمع مهم است، اما این قطعه قابلیت کار کردن تا ۱۰۰ هزارکیلومتر را دارد. یا مثلا تیغه برف پاک‌کن که برخی از راننده‌ها سالی دوبار آن را عوض می‌کنند. برخی سالی یک بار و برخی هم خودشان دست به کار می‌شوند.

ضدیخ در ماشین به صورت همزمان از جوش آورن خودرو جلوگیری می‌کند. درصورت کمبود ضدیخ باید به محفظه آن اضافه کرد، اما نهایتا بعد دو سال باید ضدیخ قبلی را تخلیه و ضدیخ جدید ریخت.

حداکثر زمان تعویض لاستیک و دیگر اقلام مصرفی

اقلام مصرفی حداکثر زمان تعویض
لاستیک ۱۰۰ هزارکیلومتر
تسمه تایم ۱۰۰ هزارکیلومتر
شمع ۱۰۰ هزارکیلومتر
ضدیخ دو سال
تیغه برف پاک کن هر سال

.

.

الوچک ضمن بررسی دقیق و نقطه به نقطه خودرو از لحاظ بدنه ، فنی، تست آپشن ها همراه با ارائه گزارش رسمی کارشناسی ، حصول اطمینان خریداران محترم  در معاملات خودرو از ابتدای خرید تا آخرین مرحله بوده و با کادر مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات با کیفیت بالا می باشد .

دقت کنید که برگه های کارشناسی الوچک دارای هولوگرام می باشد و بدون هولوگرام فاقد اعتبار است.

کارشناسی خودرو الوچک

برای در خواست کارشناسی تخصصی خودرو در محل و مشاهده ی تعرفه از وبسایت الوچک دیدن کنید .

نظرات
 
 
Captcha