هزینه‌های نگهداری از کوییک، ساینا و رانا

هزینه‌های نگهداری از کوییک، ساینا و رانا

اگر با ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون قصد خرید خودرو را داشته باشید، کوییک، ساینا و رانا سه گزینه پیش‌روی شما خواهند بود. بررسی‌ها نشان می‌دهند نگهداری از این سه محصول تقریبا هزینه یکسانی دارد.

کوییک، ساینا و رانا سه خودرو داخلی دهه نودی محسوب می‌شوند. تولید رانا سال ۹۲ به‌اتمام رسید، اولین مدل‌های ساینا ۹۵ فروخته شدند و کوییک دو سال بعد سر از خیابان‌ها درآورد. از نظر اقتصادی در بازار آزاد این سه خودرو تقریبا قیمت نزدیکی دارند. به‌طوری که اگر با ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان راهی بازار شوید، آن وقت همین سه خودرو جزو گزینه‌های شما خواهند بود و از قضا هزینه‌های نگهداری از آن‌ها تفاوت زیادی ندارد. مثلا اگر همین الان راننده‌های این سه خودرو برای تعویض تسمه تایم اقدام کنند، این کار حدود ۲۰۰ هزار تومان برای آن‌ها خرج خواهد داشت.


هزینه‌های نگهداری از کوییک
کوییک از سال ۹۷ در خیابان‌های کشور حضور دارد و درحال حاضر یکی از گران‌ترین خودرو‌های داخلی سایپا محسوب می‌شود. خرید کوییک پلاس اتوماتیک می‌تواند ۲۸۰ میلیون تومان هزینه داشته باشد و این رقم فقط از قیمت شاهین بین خودرو‌های سایپا کمتر است، اما کوییک دنده‌ای و کوییک R تقریبا در مرز ۲۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند. یکی از اساسی‌ترین خرج‌هایی که به راننده کوییک تحمیل می‌شود، هزینه تعویض دیسک‌و‌صفحه است. موردی که می‌تواند دست‌کم ۷۰۰ هزار تومان آب بخورد. تسمه تایم که طبق توصیه مکانیک‌ها باید هر ۶۰ هزارکیلومتر عوض شود، برای کوییک حدود ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. لنت ترمز عقب و جلو نزدیک به همین رقم ارزش دارند و قیمت یک جفت شیشه‌پاک‌کن کوییک به ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد. در سایت سایپا یدک رقم فیلتر هوا، ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان نوشته شده است و می‌شود با ۲۰ هزار تومان فیلتر هوا و بنزین این خودرو را تعویض کرد. خرید یک حلقه لاستیک ژاپنی برای کوییک تقریبا دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تمام می‌شود و لاستیک‌های ایرانی تایر و بارز حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارند.

هزینه‌های نگهداری از ساینا
ساینا دو سال قبل کوییک عرضه شد. یعنی سال ۹۵ و الان در بازار آزاد نسخه پلاس این خودرو ۲۲۰ و مدل‌های معمولی آن ۱۹۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند. رقم‌هایی که نشان می‌دهند این خودرو اختلاف قیمت زیادی با کوییک ندارد و هزینه‌های نگهداری از این دو نیز تقریبا یکسان است. مثلا اگر راننده کوییک برای دیسک‌وصفحه حدود ۷۰۰ هزار تومان خرج می‌کند، این رقم برای راننده ساینا تفاوتی ندارد. تسمه تایم ساینا ۲۲۰ هزار تومان قیمت دارد. راننده این خودرو برای خرید لنت ترمز جلو ۲۰۰ هزار تومان و بابت لنت ترمز عقب تقریبا همین رقم را می‌پردازد. تیغه برف‌پاک‌کن ساینا را ۱۰۰ هزار تومان می‌فروشند. هر شمع موتور این خودرو حدود ۳۰ هزار تومان ارزش دارد. فیلتر هوا ساینا در سایت ساییا یدک ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است. فیلتر روغن و بنزین ساینا را می‌شود با ۲۰ هزار تومان خرید. هزینه یک حلقه لاستیک ژاپنی ساینا دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و یک حلقه لاستیک ایرانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای راننده ساینا آب می‌خورد.

هزینه‌های نگهداری از رانا
رانا نسبت به ساینا و کوییک قدیمی‌تر است. کوییک سال ۹۷، ساینا ۹۵ و رانا ۹۲ روانه خیابان شدند. حالا با گذشته هشت سال از عرضه رانا قیمت این محصول که تولید نسخه LX آن پارسال توقیف شده، به ۲۵۰ میلیون تومان رسیده و رانا پلاس را ۲۷۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌کنند. تسمه تایم رانا که دقیقا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد و همین قطعه برای کوییک و ساینا تقریبا همین اندازه خرج دارد. مکانیک‌ها می‌گویند هر ۶۰ هزارکیلومتر نوبت تعویض دیسک‌وصفحه است و تعویض این قطعه برای راننده رانا می‌تواند ۸۰۰ هزار تومان آب بخورد. هزینه لاستیک خارجی نزدیک به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و این هزینه بابت نمونه‌های داخلی می‌تواند به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کند. لنت ترمز جلو رانا با برند ایساکو ۱۵۸ هزار تومان فروخته می‌شود و لنت ترمز عقب را با قیمت ۱۳۴ هزار تومان تحویل مشتری می‌دهند.

قطعه و لوازم مصرفی

کوییک

ساینا

رانا

تیغه برف‌پاک‌کن

۱۰۰ هزار تومان

۱۰۰ هزار تومان

۱۰۰ هزار تومان

تسمه تایم

۲۰۰ هزار تومان

۲۲۰ هزار تومان

۲۰۰ هزار تومان

لنت ترمز عقب

۲۰۰ هزار تومان

۲۰۰ هزار تومان

۲۰۰ هزار تومان

لنت ترمز جلو

۲۰۵ هزار تومان

۲۰۰ هزار تومان

۱۳۴ هزار تومان

دیسک‌وصفحه

۷۰۰ هزار تومان

۷۰۰ هزار تومان

۷۳۵ هزار تومان

شمع موتور

۳۰ هزار تومان

۳۰ هزار تومان

۴۱ هزارتومان

فیلتر هوا

۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان

۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان

۴۶ تا ۵۶ هزار تومان

فیلتر روغن

20 هزار تومان

20 هزار تومان

18 هزار تومان

فیلتر بنزین

۲۰ هزار تومان

۲۰ هزار تومان

۲۰ هزار تومان

لاستیک

دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان (نمونه ژاپنی)

یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (نمونه ایرانی)

دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان (نمونه ژاپنی)

یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (نمونه ایرانی)

دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان (نمونه ژاپنی)

یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (نمونه ایرانی)

.

.

الوچک ضمن بررسی دقیق و نقطه به نقطه خودرو از لحاظ بدنه ، فنی، تست آپشن ها همراه با ارائه گزارش رسمی کارشناسی ، حصول اطمینان خریداران محترم  در معاملات خودرو از ابتدای خرید تا آخرین مرحله بوده و با کادر مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات با کیفیت بالا می باشد .

دقت کنید که برگه های کارشناسی الوچک دارای هولوگرام می باشد و بدون هولوگرام فاقد اعتبار است.

کارشناسی خودرو الوچک

برای در خواست کارشناسی تخصصی خودرو در محل و مشاهده ی تعرفه از وبسایت الوچک دیدن کنید .

نظرات
 
 
Captcha