021-88522701

اتوهلد (AUTO HOLD) یا همان سیستم ترمز اتوماتیک در خودرو چیست؟

سیستم اتو هلد در واقع ارتقا یافته سیستم اتو پارک می‌باشد، بدین گونه که در مواقع ترافیکی به کمک این سیستم دیگر نیازی به فشردن پدال ترمز و یا تعویض دنده نیست .

 

 خودروهای امروزی به بسیاری از سیستم های پیشرفته کمک راننده مجهز شده اند تا نهایت آسایش و البته امنیت را برای راننده به ارمغان بیاورند. یکی از این سیستم ها ،اتوهلد (AUTO HOLD)نام دارد و در ترافیک های طولانی حسابی به کمک راننده می‌آید.اتوهلد در گذشته فقط در خودروهای لاکچری و لوکس نظیر بنز و بی ام و دیده می‌شد اما به لطف پیشرفت کره ای ها و چینی ها این سیستم بسیار کارآمد در دسترس همگان قرار گرفته است بطوریکه امروزه در خودروهای نه چندان گرانقیمت چینی هم مشاهده می‌ شود .

 

نکته قابل ذکر ما ایرانی ها این است که در هنگام خرید خودرو به تعداد زیاد اپشن ها دقت زیادی می‌کنیم اما به واقع بسیاری از این آپشن های ناکارمد هستند اما سیستم اتوهلد یکی از تجیهزاتی است که در شهرهای بزرگ و کوچک که از ترافیک برخوردار هستند ،بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت وباعث رفاه حال راننده خواهد شد.قابل ذکر است سیستم اتوهلد در خودروهای مجهز به جعبه دنده اتوماتیک مشاهده می‌ شود.

 

سیستم اتو هلد که معمولا در خودروهای جدیدتر و دنده اتومات بکار می‌رود، به راننده این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به فشردن پدال ترمز، خودرو را در حالت سکون نگاه دارد و سپس بدون اینکه نیاز باشد دوباره آن را غیر فعال نماید، تنها با فشردن پدال گاز، خودرو را به حرکت درآورد. به این ترتیب رانندگی در سطوح شیب دار و ترافیک های سنگین و طولانی بسیار ساده تر خواهد شد و نیازی به گاز و ترمزهای مداوم نخواهد داشت.

 

 دکمه فعال سازی سیستم اتو هلد معمولا در کنار دسته دنده، کنار دکمه اتو پارک و یا در سمت چپ فرمان قرار دارد تا راننده بتواند سریعا به آن دسترسی داشته باشد. برای فعال سازی این سیستم، تنها کافی است دکمه روشن کردن اتو هلد را که به صورت “Auto Hold” یا “Auto H” و یا با “A” نمایش داده می شود را فشار داد و سپس پای خود را از روی پدال ترمز بردارید. پس از آن به محض اینکه پای خود را روی پدال گاز قرار دهید، این سیستم به آرامی ترمزها را رها کرده و خودرو قادر به حرکت رو به جلو خواهد بود.

 

 اولین مزیت این سیستم ،راحتی بیش از حد راننده است چرا که باعث می گردد راننده فقط به فکر فشردن پدال گاز باشد.اما سیستم اتوهلد مزایایی دیگری هم دارد.در خودروهایی اتوماتیکی که این سیستم را ندارد اهرم دنده به دفعات جابجا خواهد شد و در جعبه دنده های اتوماتیک تغییر زیاد اهرم دنده از حالت D به حالت N باعث استهلاک زیاد جبعه دنده خواهد شد. در نتیجه این سیستم باعث خواهد شد که عمر جعبه دنده زیاد گردد.

 هنگام کار با اتو هلد باید این موارد را رعایت کرد:

 

1- در زمان استفاده از آپشن اتو هلد بهتر است حواستان به حرکت نکردن خودرو نیز باشد و به‌صورت کامل به سیستم اتو هلد اطمینان نکنید.

 

2- این سیستم نمی‌تواند در سراشیبی‌هایی با شیب تند یا جاده‌ها و خیابان‌های یخ زده به‌درستی عمل کند.

 

3- در هیچ زمانی خودرو را در صورت روشن بودن اتو هلد ترک نکنید.

 

 در خودروهای هوشمند، سیستم اتو هلد پس از طی مسافت مشخصی که خودرو توقف نداشته باشد به صورت خودکار خاموش خواهد شد. اما در ترافیک تا زمانی که راننده اقدام به خاموش نمودن آن نکند، سیستم همچنان فعال بوده و با برداشتن پا از روی پدال ترمز، خودرو همچنان در حالت سکون باقی خواهد ماند تا راننده بلاخره پدال گاز را فشار دهد

نظرات
 
 
Captcha