021-88522701

آغاز طرح ترافیک از اول شهریور - نحوه خرید طرح ترافیک در سال 99

آغاز طرح ترافیک از اول شهریور - نحوه خرید طرح ترافیک در سال 99

از چندین سال پیش می دانیم که برای ورود به محدوده طرح ترافیک شهری، در ساعات محدود به طرح، باید دارای مجوز ورود با خرید طرح ترافیک باشیم. در سال های گذشته، خرید طرح ترافیک به روش های آنلاین و پیامکی و نیز به صورت حضوری، انجام می پذیرفت؛ اما از سال 99 ساماندهی قابل توجه و مناسبی برای این امر در نظر گرفته شده است. حتی برای ساکنین محدوده طرح ترافیک نیز تدابیری اندیشه شده است.

روش های خرید طرح ترافیک در سال 99

1- خرید طرح ترافیک از طریق سامانه "تهران من"

برای این منظور باید نسبت به ثبت نام اولیه در وب سایت my.tehran.ir اقدام کنید. پس از ثبت نام و تخصیص یک نام کاربری و کلمه عبور، شما دارای حساب کاربری شهروندی مخصوص به خود در سامانه تهران من خواهید شد. پس از آن می توانید از طریق بخش "داشبورد من" در حساب کاربری خود، روی گزینه "افزایش اعتبار"، کلیک کرده و نسبت به شارژ حساب شهروندی خود به میزان A ریال اقدام کنید. این اعتبار در حساب شهروندی شما مانده و در صورت تردد در محدوده طرح ترافیک، به میزان لازم و متناسب از آن کاسته خواهد شد. به واقع اعتباری که در این سامانه واریز می کنید، به منزله کیف پول شهروندی شما بوده و به جای پیش خرید کردن طرح ترافیک روزانه، در صورت تردد در محدوده، می توانید مبلغ را از حساب شهروندی تان، پرداخت نمایید.

اما با این همه، اگر همچنان اصرار به خرید طرح ترافیک؛ پیش از ورود به محدوده را داشتید، می توانید از همین مجرای سامانه تهران من، اقدام کنید. در این حالت باید به بخش "خدمات طرح ترافیک" رفته و از آن جا به قسمت "درخواست انتخاب روز" وارد شوید.

در اینجا سیستم از شما شماره پلاک خودرو و شماره VIN را می خواهد که پس از افزودن آن ها، باید روی گزینه "مرحله بعد" کلیک نمایید.

در نهایت اطلاعات وارد کرده شما، نمایش داده شده و می توانید در صورت صحت، آن ها را تایید نمایید.

در صفحه بعدی اطلاعات دیگر خودرو از جمله رنگ، سال ساخت، شماره شاسی و ... خواسته شده که باید آن ها را با دقت وارد سازید.

2- اپلیکیشن فرمون

توجه داشته باشید که در کنار امکان خرید اینترنتی، می توانید نسبت به دانلود و نصب اپلیکیشن تهران من نیز اقدام کرده و مراحل خرید طرح را از مسیر آن انجام دهید. خرید طرح ترافیک در سال 99 به وسیله کد دستوری #137*

در اینجا باید گزینه 6 یعنی "تهران من" را انتخاب کرده و سپس کد ملی خواسته شده خود را وارد کنید. در صورتی که مشخصات به نمایش درآمده، صحیح باشد؛ لازم است که عدد 1 را زده و آن ها را تایید کنید. بعد از آن برای انتخاب خرید طرح ترافیک یا رزرو آن، باید عدد 3 را وارد کنید و پلاک خودروی خود را نیز ثبت نمایید.

خرید طرح ترافیک روزانه

برای خرید طرح ترافیک روزانه می توانید از طریق سامانه تهران من اقدام کرده و یا به خرید طرح ترافیک روزانه به وسیله موبایل خود بپردازید.

خرید طرح ترافیک روزانه از طریق سامانه تهران من

برای خرید طرح ترافیک روزانه از طریق سامانه تهران من، کافی است که حساب کاربری خود در این سامانه شهروندی را شارژ کرده و سپس در منوی خرید طرح ترافیک، خرید روزانه طرح را انتخاب نمایید. به یاد داشته باشید که ساعت تردد شما و نوع معاینه فنی خودرویتان در نرخ این طرح ترافیک، تاثیرگذار خواهند بود. بدیهی است که نرخ طرح ترافیک در ساعات اوج ترافیک بیشتر است. همچنین داشتن معاینه فنی برتر، به دریافت تخفیف برای شما منجر می گردد.

خرید طرح ترافیک هفتگی

برای خرید طرح ترافیک هفتگی، یعنی از روز شنبه تا چهارشنبه هفته ای که پیش رو دارید، می توانید از صبح جمعه قبل از شنبه مورد نظر، به وب سایت تهران من مراجعه نموده و خرید هفتگی طرح را انجام دهید. لازم به ذکر است که طبق قانون جدید طرح ترافیک، روزهای تعطیل رسمی، پنج شنبه ها و جمعه ها طرح ترافیک برقرار نخواهد بود.

نکته 1: لازم به ذکر است که از این طریق شما می توانید هر چند روز از هفته را که مایل هستید، خریداری کنید و ضرورتی برای خرید و رزرو هفته کامل وجود ندارد. به طور مثال ممکن است فقط مایل به رزرو روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه باشید. در این صورت کافی است که این سه روز را انتخاب کرده و از رزرو روزهای سه شنبه و چهارشنبه خودداری ورزید.

نکته 2: قابل توجه است که پس از رزرو طرح ترافیک برای هفته، در صورتی که یک روز یا بیشتر از آن را استفاده نکنید، به ازای هر روز مبلغ حداقل طرح ترافیک روزانه، از حساب شهروندی شما کسر خواهد شد و همان رزرو کردن تردد، موجب کسر این مبلغ می گردد.

خرید طرح ترافیک ماهیانه

در قانون جدید طرح ترافیک آورده شده است که امکان خرید یکجای طرح ترافیک و به صورت ماهیانه یا سالیانه وجود ندارد. به همین دلیل شما برای خرید طرح ترافیک ماهیانه، باید به صورت هفتگی اقدام کرده و از صبح هر جمعه، برای طول هفته پیش روی خود که شامل روزهای هفته به جز تعطیلات رسمی و پنج شنبه و جمعه می شود، رزرو ورود به منطقه طرح ترافیک را انجام دهید. به این صورت اگر مایل به داشتن طرح ترافیک ماهیانه هستید، لازم است که برای هر هفته به صورت مجزا رزرو را به انجام برسانید.

خرید طرح ترافیک سالیانه

چنان چه در خصوص خرید طرح ترافیک ماهیانه، قید کردیم؛ در قانون جدید فروش طرح ترافیک در سال 99 و احتمالا سال های بعد، امکان خریدن طرح ترافیک سالیانه وجود ندارد. به این صورت شما نمی توانید برای یک سال خود، طرح ترافیک را تهیه کرده و از پیگیری های بعدی بی نیاز شوید.

به علاوه در خاطر داشته باشید که برای رزرو و خرید طرح ترافیک، باید حساب شهروندی خود در سامانه تهران من را به اندازه کافی شارژ کرده باشید. سپس شما می توانید از این شارژ، برای خرید طرح ترافیک اقدام نمایید. به علاوه نرخ طرح ترافیک در ساعات مختلف روز، متفاوت خواهد بود و به جز تاثیر ترافیک جاری در مناطق طرح، داشتن معاینه فنی معمولی یا برتر نیز در شکل گیری این نرخ، تاثیرگذار خواهد بود.

ساعات طرح ترافیک تهران در سال 99

ساعات طرح ترافیک تهران در سال 99 در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 صبح تا 17 بعد از ظهر بوده و برای روزهای پنج شنبه این ساعت از 6:30 صبح تا 13 بعد از ظهر در نظر گرفته شده است.

ساعات طرح کاهش آلودگی هوا تهران در سال 99

ساعات طرح کاهش آلودگی هوا که اخیرا به جای طرح زوج و فرد، برقرار شده است؛ نیز در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 صبح تا 19 عصر و در روزهای پنج شنبه از ساعت 6:30 صبح تا 13 بعد از ظهر خواهد بود.

نرخ طرح ترافیک در سال 99

نرخ طرح ترافیک در سال 99 تابعی از محل سکونت مالک خودرو؛ اعم از این که داخل محدوده طرح ترافیک باشد یا خیر بوده و نیز به نوع معاینه فنی خودرو که برتر یا عادی باشد نیز بستگی دارد.

همان طور که مشاهده می کنید اعمال طرح ترافیک در سال 99 و قوانین وابسته به آن با ساماندهی بهتر و به نوعی هوشمندتر بوده و شکل اجرایی آن نیز موثرتر به نظر می رسد.

نظرات
 
 
Captcha