021-88522701

تجربه کارشناسی؛ زیان میلیونی به دلیل پرداخت غیر اصولی بیعانه!

تجربه کارشناسی؛ زیان میلیونی به دلیل پرداخت غیر اصولی بیعانه!

الوچک با توجه به نیاز جامعه امروز ایران، این امکان را فراهم ساخته است تا خریدارن خودرو بتوانند به صورت غیر حضوری و آنلاین اقدام به استفاده از خدمات کارشناسی خودرو در محل کنند.

هیچ‌گاه قبل از مشاهده خودرو از نزدیک، وجهی برای فروشنده پرداخت نکنید.

برای ورود به بازار بزرگ خرید خودرو همواره باید هوشیار باشید و برای جلوگیری از ضرر احتمالی اصول و ضوابط معامله را به درستی و با دقت رعایت نمایید. در یکی از کارشناسی های انجام شده خریدار یک دستکاه اپتیما 2013 با کارکرد حدود 110 هزار کیلومتر تقاضای کارشناسی نمود. بر اساس گفته‌های خریدار، ایشان در شهر شاهرود ساکن بوده و پس از تماس با فروشنده بابت خودرویی که در تهران بود، بیعانه‌ای پرداخت کرده تا فروشنده اتومبیل را تا زمان حضور ایشان در شهر تهران، به شخص دیگری نفروشد. مبلغ اعلام شده از سوی فروشنده، نسبتا پایین بوده و خریدار برای اینکه اتومبیل را از دست ندهد، مبلغی را بابت بیعانه به فروشنده پرداخت می کند. پس از تعیین زمان بازدید، کارشناس نیز به همراه خریدار خودرو، به محل مورد نظر می رود. در اولین نگاه مشخص می‌شود که اتومبیل با چیزی که خریدار در ذهن خود تصور کرده است، تفاوت بسیاری دارد. این موضوع را در نظر بگیرید که هر زمان قیمت خودروی مورد نظر شما، نسبت به شاخص‌های بازار قیمت پایین‌تری است، حتما شک کنید و در زمان خرید از کارشناسان متخصص استفاده کنید.

کلاهبرداری خودرو

حرف‌های فروشنده کاملا صحیح بود!

بر اساس گفته های خریدار ، فروشنده خودرو به او از طریق تلفن اعلام می کند که اتومبیل مذکور، هیچ‌گونه رنگ‌شدگی نداشته و موتور و وضعیت فنی خودرو در سلامت کامل است. طبق بررسی‌های کارشناس الوچک، تمام بخش‌های بدنه این اپتیمای مشکی رنگ، ضربه خورده بود و فروشنده به دلیل آن که اتومبیل مذکور را به نام خودرویی بی‌رنگ بفروشد، تمام قسمت‌های بدنه آن را صافکاری بی‌رنگ کرده بود. یعنی هرچند خودرو از لحاظ عرف بی رنگ محسوب می شد ولی وضعیت ظاهری آن به هیچ وجه در وضعیت مطلوبی نبوده و تمام قسمت‌های بدنه دچار ناهمواری و یا اصطلاحا موجدار بوده و سپر جلو و عقب نبز رنگ شده بود. همچنین در زمان دیاگ و بررسی فنی خودرو، کارشناس متوجه می‌شود که موتور خودرو حداقل یک بار به صورت کامل از روی سینی جدا شده است و تحت سرویس‌های تعمیرگاهی قرار گرفته است. خودرویی که فقط 110 هزار کیلومتر کار کرده است، بعید می‌باشد که دچار مشکلات موتوری شدید شده باشد؛ از همین رو کارکرد واقعی نیز بیش از کارکرد اظهار شده به نظر می رسید. به عبارت دیگر هرچند طبق اظهار فروشنده موتور در حال حاضر سالم است و کارکرد می کند اما با توجه به تعمیری بودن، قطعا با موتور آچار نخورده فرق داشته و احتمال بروز اشکال در آینده نزدیک را دارد. پس از اعلام وضعیت فنی و ظاهری خودرو به فروشنده، ایشان تمام موارد را قبول می‌کند، اما این موضوع را مطرح کردند که ایشان به خریدار حقیقت را گفته‌اند و خودرو رنگ‌شدگی نداشته و از لحاظ موتوری نیز کاملا سالم است. خریدار نیز پس از مشاهده و اطلاع از مشکلات این خودرو از خرید آن منصرف می شود. ولی متاسفانه فروشنده از بازپرداخت بیعانه خریدار خودداری کرده و این نظر را دارد که تمام مسائل بیان شده از سوی او صحیح بوده و حتی از نظر قانونی ایشان دروغ نگفته‌اند و این حق را دارند که بیعانه خریدار را مسترد نکند. پس از کمی مشاجره نیز فروشنده سوار خودرو شده و محل را ترک می کند.

اپتیما مشکی

اول کارشناسی بعد خرید.

اگر شما هم قصد خرید خودرو دارید، بهتر است این موضوع را بدانید که وقتی بیعانه‌ای برای فروشنده اتومبیل پرداخت می‌کنید، ایشان می تواند در صورت انصراف شما از خرید بیعانه را به شما پرداخت نکند؛ از همین رو حتما قبل از پرداخت وجه اتومبیل را از نزدیک مشاهده کرده و با بهره‌گیری از خدمات تخصصی کارشناسی خودرو، اتومبیل مد نظرتان را هم از نظر فنی و هم از نظر ظاهری مورد بررسی قرار دهید. همچنین در نظر بگیرید که اگر وجهی را می‌خواهید بابت بیعانه اتومبیل پرداخت کنید، حتما در چهارچوب‌های قانونی این امر را انجام دهید و قبل از پرداخت با متخصصان  حقوق مشورت کنید.

داخل اپتیما

نظرات
 
 
Captcha